Aktuálně k dotacím

Od roku 2015 bylo už vyměněno 58 tisíc kotlů

S probíhajícími výměnami by to mělo být sto tisíc nejvíce znečisťujících kotlů v domácnostech, hlavně kotlů na uhlí.
"Jakkoliv se proces výměn rozběhl, k výměně je ještě minimálně 330 tisíc kotlů," upozorňuje Ing. Zdeněk Lyčka, člen představenstva APTT, soudní znalec a spolupracovník redakce.

Pokud máte starý kotel první a druhé emisní třídy, tak se dotace stoprocentně vyplatí. Nový kotel je daleko úspornější. Zvýší se i komfort topení, protože nové kotle fungují automaticky. A pak je tu samozřejmě i ekologie.
Z dotace se zaplatí od 75 do 80 % ceny. V asi stovce obcí se zhoršenou kvalitou ovzduší je to ještě víc. Jsou však kraje a obce, třeba Ostrava, kde bylo možné výměnu kotle pořídit zadarmo. Protože to, co nepokryla samotná dotace, se doplácelo z těchto zdrojů.
Vím o jediném důvodu, proč někdo nechce nový kotel, a to je, že v moderním kotli nejde pálit odpad. V některých oblastech se skutečně dělo, že lidé topili plasty. Nebo i plastovými lahvemi naplněnými směsí oleje a pilin, kterým se říkalo ‚ostravská raketa‘
,“ říká mimo jiné Richard Brabec v rozhovoru.

O dotacích a celé téma zákazu provozu kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2 a bez stanovené třídy v rubrice Výměny kotlů na TZB-info.
Ke kotlíkovým dotacím také v článku Pokračování kotlíkových dotací v rámci programu OPŽP 2021 – 2027

Kotlíkové dotace v novém unijním rozpočtu v letech 2021–2027

Kotlíkové dotace budou nově rozděleny do dvou skupin:

  1. První skupina, která bude pravděpodobně opět financována z fondů EU, kde by mělo být 5 miliard korun, bude cílena na nízkopříjmové domácnosti, seniory. Tam by dotace mohla být i více než oněch 80 % nákladů. Mohlo by se to týkat několika desítek tisíc domácností. Chceme jim nabídnout tuto možnost, než dávat pokuty, které jim od roku 2022 skutečně hrozí.
  2. V druhé skupině by měla být dotace poskytnuta nejen na výměnu kotle, ale i zateplení domu, a rádi bychom to propojili i s využitím dešťové vody. Chtěli bychom využít prostředky z unijního Fondu obnovy, přibližně 9 miliard korun. To ale čeká ještě na schválení Evropskou komisí.
 

 

Předešlé kotlíkové dotace byly součástí dotačního programu OPŽP 2014–2020, který umožňoval čerpat finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti na projekty v oblasti ochrany životního prostředí. Tento program v roce 2020 skončil a nahradit jej má nástupnický program OPŽP 2021–2027. V současnosti je již zpracován návrh Programového dokumentu (PD) k tomuto programu, ve kterém jsou definovány základní oblasti podpory pro dotčené období a začínají vznikat první pracovní skupiny k projednání základních principů podpory v těchto oblastech. V PD je v rámci Specifického cíle 1.2: Podpora energie z obnovitelných zdrojů jako jedna ze základních podporovaných aktivit uvedena:

  • výměna nevyhovujících spalovacích zdrojů na tuhá paliva a pořizování domovních předávacích stanic.

Jinými slovy, počítá se s dalším pokračováním kotlíkových dotací i v následujících létech. Celý program OPŽP 2021–2027 má být schválen nejpozději počátkem druhého pololetí 2021, takže s vyhlášením nového kola dotací na výměnu starých kotlů na pevná paliva lze počítat nejdříve na konci tohoto roku. Dotace má být opět poskytována prostřednictvím krajských úřadů, takže lze počítat s reálným zpomalením celého procesu (s tempem již ověřeným časem). Tedy takto, SFŽP vyhlásí obecné podmínky dotace, krajské úřady vyhlásí své podmínky do půl roku na to, a do dalšího měsíce začne příjem přihlášek. Reálně lze proto počítat s vyplácením dotací konečným příjemcům někdy v druhé polovině 2022.

Budoucí pracovní skupina k oblasti specifického cíle 1.2 by měla začít pracovat na počátku roku 2021 a měla by určit také jaké zdroje je možné vyměňovat a za jakých finančních podmínek. Vedle více jak 300 tisíc starých ručně plněných kotlů na pevná paliva, které nebudou moci být provozovány od září 2022, se hovoří také o prohořívacích a odhořívacích kotlích třídy 3, či o lokálních topidlech, která slouží jako hlavní zdroj tepla pro vytápění.

O celkové výši alokované částky na dotace se také spekuluje. Reálné částky se pohybují v rozmezí 6 až 10 mld. Kč.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.